• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sakaryaaramakurtarmaekibi?mibextid=ZbWKwL
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905326276713
  • https://twitter.com/SakaryaEkibi
  • https://www.instagram.com/sakaryaaramakurtarmaekibi/
  • https://www.youtube.com/channel/UC92WHvOxNXhiemfKUaAhhFQ

Sakarya arama kurtarma ekibi mevsim değişikliğinden yaşanan hava sıcaklıklarının azalması sonrası soba ve doğalgaz kullanımından kaynaklanan olumsuzluklara dikkat.

 Sakarya Arama Kurtarma Ekibi, havaların soğumasıyla birlikte soba ve doğalgaz kullanımı kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmeleri ile baca temizliği konusunda vatandaşları uyarıyoruz. Yaşanılan kış mevsimi ile birlikte yangın ve zehirlenmelere karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtiyoruz.Doğal Gazlı Evlerde:

Mutfaklarımızın pencerelerinde, balkonlardaki menfezleri kesinlikle kapatmayalım.

 Doğalgaz havadan hafif olduğu için yukarıya doğru çıkar. Ocağımızda veya kombi bağlantılarından gaz kaçağı olursa yükselerek tavana çıkar ve balkon ve mutfak menfezlerinden dışarı çıkar , eğer bu menfez kapalı olursa,, gaz dış atmosfere çıkacak yer bulamaz ve dairemizde gaz birikmesi olur, gaz belli bir miktara geldiğinde kıvılcım dahi olmadan patlar çok büyük yıkıma ve can kayıplara neden olur.

Lütfen menfezleri kapatmayalım.
"Baca temizliği önemli bir etken"

Karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların tıkanması sonucu meydana geldiğini bilinmektedir. "Bacaların içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. İhmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur. Baca temizliğinin dikkate alınması gereken bir durum olduğunu, bacaların içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmaların ateşle birlikte alev aldığını ve baca yangınlarını meydana getirdiği, İhmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur.

 Bacaların temizliğinin yapılması ile sobadan zehirlenmelerin ortadan kalktığı, kirli bir bacanın yakıtın doğru şekilde yanmasını da engellediğini bilinmektedir, temiz bir bacada böyle bir sorunun olmadığını ve aynı zamanda da yakıt tasarrufu oluşmaktadır. Tüm vatandaşların baca temizliğine önem vermesi gerektiğinin altını çizerek, olası istenmeyen durumların yaşanmaması için vatandaşların dikkatli olması gerektiğini bilgisini, değerli halkımıza bildiririz.1225 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın